Sorry, you need to enable JavaScript to visit this website.

Jego Świątobliwość papież Franciszek przybył do Ziemi Świętej

Papież Franciszek przybył do Izraela i zaapelował do przywódców państwa aby uczynili wszystko, co możliwe na rzecz poszukiwania pokoju

„Niech rozwiązanie  ‘dwóch państw’ stanie się rzeczywistością. Niech wszyscy uznają, że Państwo Izrael ma prawo do istnienia i cieszenia się pokojem i bezpieczeństwem w obrębie uznanych międzynarodowo granic. Niech uznane będzie tak samo, że naród palestyński ma prawo do suwerennej ojczyzny, do życia w godności i do swobodnego podróżowania. W jedności z wszystkimi ludźmi dobrej woli na całym świecie, błagam wszystkich, którzy ponoszą odpowiedzialność, aby uczynili wszystko, co możliwe na rzecz poszukiwania sprawiedliwych rozwiązań złożonych problemów, tak, aby Izraelczycy i Palestyńczycy mogli żyć w pokoju. Trzeba zawsze z odwagą i niestrudzenie podejmować drogę dialogu, pojednania i pokoju.”

Słowa te Papież Franciszek skierował do Premiera Benjamina Netanyahu i Prezydenta Shimona Peresa, podczas ceremonii powitalnej, która odbyła się na lotnisku Ben Guriona. Papież odniósł się także do aktów antysemityzmu i rasizmu. „Pamiętając zawsze o przeszłości, propagujmy edukację, w której wyłączenie i konflikt ustąpią miejsca akceptacji i spotkaniu, w którym nie będzie antysemityzmu, w jakiejkolwiek formie by się wyrażał, ani jakiegokolwiek przejawu wrogości, dyskryminacji czy nietolerancji dla osób i narodów.”

Papież zakończył swoje przemówienie zaproszeniem Prezydenta Shimona Peresa do odwiedzenia Watykanu razem z Prezydentem Mahmoudem Abbasem, aby wspólnie modlić się o pokój. „Oferuję mój dom w Watykanie, by gościć to modlitewne spotkanie.” – powiedział Papież. „Tak wielu ludzi cierpi, czekając cierpliwie na pokój.”

Prezydent Shimon Peres, jako pierwszy powitał Papieża. „W imieniu narodu żydowskiego oraz wszystkich obywateli Państwa Izrael, witam cię starodawnymi słowami z Księgi Psalmów: „Witaj w imieniu Pana.” Witaj u bram Jerozolimy.

„Przybyłeś do Państwa Izrael, gdzie wspólnie żyją przedstawiciele wielu narodowości oraz wyznawcy różnych religii – żydzi, chrześcijanie, muzułmanie, druzowie i czerkiesi. Izrael jest demokratycznym państwem żydowskim, w którym pokojowa koegzystencja jest rzeczywistością, jest krajem aspirującym do pokojowego współistnienia ze wszystkimi sąsiadami.” – powiedział Prezydent.

„Przedkładamy ofiary na rzecz pokoju ponad groźbę wojny…”

Prezydent zwrócił się do swojego przyjaciela, papieża – „Wszyscy witamy cię ciepło i z ogromnym szacunkiem. Przynosisz ze sobą wspaniałe nowiny i nadzieję dla wszystkich. Niesiesz przesłanie braterstwa pomiędzy narodami oraz powszechnej przyjaźni. Nic nie wzbogaca bardziej niż umiłowanie ludzkości.”

 

 

Premier Benjamin Netanyahu, chwalił papieża za krzewienie ducha miłości do ludzkości już od samego początku pontyfikatu. „Wiemy, że zapalając Wieczny Ogień w Yad Vashem upamiętniając tym samym jedną trzecią naszego narodu, która zginęła w Holokauście, dasz wyraz twojej wierze, że antysemityzm jest zbrodnią przeciwko Bogu i przeciwko ludzkości, podobnie jak ohydna zbrodnia antysemityzmu popełniona wczoraj w Europie.”

Po ceremonii powitania papież udał się do Jerozolimy, gdzie, wspólnie z burmistrzem Nirem Barkatem, wziął udział w ceremonii na Górze Oliwnej. Następnie udał się do Bazyliki Grobu Pańskiego.

Dziś, papież odwiedzi Ścianę Płaczu. Jako pierwszy w historii papież złoży wieniec na grobie syjonistycznego wizjonera na Górze Herzla w Jerozolimie. Odwiedzi także Yad Vashem, gdzie weźmie udział w ceremonii rozplenia Wiecznego Ognia w Izbie Pamięci oraz spotka sie z sześcioma ocalonymi z Holokaustu.

W dalszej kolejności papież odbędzie polityczne spotkania z Premierem i Prezydentem Izraela. Oficjalna ceremonia rozpocznie się od spaceru papieża i Prezydenta do podium, w otoczeniu chrześcijańskiej, muzułmańskiej i żydowskiej młodzieży, reprezentującej mozaikę narodów, z której składa się społeczeństwo  izraelskie. Towarzyszyć im będą przywódcy żydowscy, muzułmańscy i chrześcijańscy oraz przedstawiciele przywódców Izraela. Papież i Prezydent wygłoszą przemówienia po włosku i hebrajsku, które na żywo będą transmitowane dla wiernych na całym świecie. Wezmą także udział w specjalnej modlitwie na rzecz pokoju i braterstwa.  

Aby przeczytać podsumowanie drugiego dnia, kliknij tutaj